SM systém - metóda účinných cvičení aj na doma

Masáž je jednou z možností, ako sa zbaviť bolestí chrbta. Sú ale stavy, kedy už nestačí. SM systém (Stabilizačný a mobilizačný systém) je zostava jednoduchých ale zároveň veľmi účinných cvičení.

SM systém - metóda účinných cvičení aj na doma

Práve jednoduchosť a zvládnuteľnosť aj bez neustáleho dohľadu patria medzi prednosti tohto cvičenia. Cviky aktivujú tzv. svalové špirály a ich tak SM metóda:

– odľahčuje platničky a kĺby
– pomáha pri prevencii bolestí chrbta
– kompenzuje nevhodné pohybové činnosti
– dopĺňa iné regeneračné programy
– stabilizuje držanie tela
– posilňuje ochabnuté svaly
– uvoľňuje preťažené svaly
– upravuje svalovej nerovnováhy
– pri úprave koordinácie pohybov

Metóda vznikla v Prahe, jej autorom je MUDr. Richard Smíšek, ktorý ju rozvíja už viac ako 20 rokov. Je určená pre všetkých, ktorí nielen vyhľadávajú úľavu od existujúcich ťažkostí, ale aj prevenciou im chcú v budúcnosti predchádzať.

SM metóda sa dá cvičiť aj v pohodlí domova, takže kvôli tomu nemusíte cestovať do žiadneho fitness centra ani sa nikde objednávať. Potrebujete iba miesto na upevnenie elastického lana, čo dáva aj ďalšie možnosti na cvičenie. Samotné cvičenie trvá približne pätnásť minút. Základný set obsahuje 12 cvikov, naproti tomu komplexné zostavy vám vedia zabrať aj hodinu času.

Predpokladom na zaistenie účinku je hlavne pravidelnosť, ideálne je rezervovať si čas naozaj každý deň.

Pokiaľ nepatríte k ľuďom s pravidelným aktívnym pohybom, skúste SM systém dobrovoľne. Možno tak predídete tomu, že ho o pár rokov dostanete naordinovaný od svojho lekára alebo chiropraktika. A samozrejme… nezabúdajte ani na pravidelnú návštevu svojho maséra/masérky.

Zdroj: smsystem.sk, spiralstabilization.com, fitactivity.cz SM systém - metóda účinných cvičení aj na doma