Praskotavý zvuk pri pukaní prstov? Pre niekoho každodenná činnosť, pre niekoho najnepríjemnejší zvuk. Praskotavý zvuk vytvárajú vzduchové bubliny, ktoré vznikajú práve v synoviálnej tekutine počas rozťahovania kĺbov. Škodí to však samotným kĺbom?

Aj ja patrím k tým, čo si každý jeden deň praskajú prsty na rukách… okrem dní kedy na to zabudnem alebo to nestihnem. Poznám však aj ľudí, ktorím tento zvuk vyslovene vadí a nezabudnú mi pripomenúť, že sa mi na starobu budú triasť ruky.

Ako vyzerá praskanie kĺbov pod rontgenom

Kvapka teórie ku kĺbom

Kĺb je vo svojej podstate pohyblivý spoj minimálne dvoch kostí, kedy hlava kĺbu zapadá do jamky kĺbu v púzdre. V tomto kĺbovom púzdre sa nachádza synoviálna tekutina, ktorá kĺb vyživuje, dodáva pružnosť a znižuje trenie chrupaviek.

Ako to naozaj s praskaním kĺbov je?

Pukáte si prsty? Hrozí vám poškodenie kĺbov?

Praskotavý zvuk vytvárajú vzduchové bubliny, ktoré vznikajú práve v synoviálnej tekutine počas rozťahovania kĺbov. Škodí to však samotným kĺbom? Najdlhší experiment o dopadoch pukania na stav kĺbov na sebe vykonal Donald Unger, ktorý si počas 50 rokov praskal kĺby iba na jednej ruke, a to minimálne dvakrát denne. Na pravej ruke si praskal kĺby iba výnimočne a spontánne.

Výsledok experimentu?

Ani viac ako 36000 prasknutí nespôsobilo viditeľné zmeny, obmedzenia alebo trasenie ruky. Z tohto, a ďalších výskumov sa tak dá povedať, že praskanie prstov nemá negatívne dopady/poškodenie kĺbov na organizmus. Pre niekoho to ale aj naďalej zostane jedným z najnepríjemnejších zvuk.

Pukáte si prsty? Hrozí vám poškodenie kĺbov?

Ďalšie informácie

Doplňujúce informácie v angličtine nájdete na stránkach www.scientificamerican.com/article/crack-research/