Joga a masáže

Joga je stále populárnejšia. Kým v minulosti ju cvičili iba ľudia, pre ktorých sa spájala s nekonvenčným životným štýlom, v súčasnosti po nej siahajú ľudia naprieč všetkými vekovými kategóriami, s rôznymi záujmami, s rôznymi životnými pohnútkami. Láka aj vás? Čo by ste mali vedieť skôr, ako vykročíte na prvú hodinu?

Hľadáte dokonalú harmonizáciu? Joga a masáže vás k nej dovedú!

Všetko, čo potrebujete vedieť o joge skôr, ako s ňou začnete

Joga má pôvod vo východných filozofiách. Samotné slovo pochádza z výrazov “splynúť alebo zjednotiť”, čo dokonale symbolizuje to, čo joga s telom a dušou urobí. Po hodine jogy (aj po 20 minútach cvičenia, aj po 90) sa budete cítiť neuveriteľne harmonicky.

Čím to je? Kombináciou cvičenia, dýchania a prečistenia mysle. Podobnú harmonizáciu tela aj duše môžete docieliť tiež masážami – už samotný ľudský dotyk je liečivý, no v kombinácií so správnymi postupmi skúseného maséra dokážete ozdraviť prakticky celé telo a dokonale sa zrelaxovať. A ak dokážete spojiť obidve tieto aktivity – jogu aj masáže na pravidelnej báze, budete prekvapení, ako skvele sa budete cítiť každý deň a akých všetkých problémov sa zbavíte.

Joga a masáže

Ako sa cvičí joga?

Cvičenie jogy by sa dalo rozdeliť na tri časti. Začnete krátkou meditáciou, ktorá vás zbaví rušivých vplyvov a ťaživých myšlienok, postupne rozcvičíte telo základnými asánami (pozíciami), odcvičíte zostavu alebo jednotlivé cviky a skončíte opäť meditáciou, počas ktorej doznejú pozitívne účinky cvičenia a vaša myseľ sa dokonale odpúta od bežného sveta.

Čím joga pomáha?

Nejde len o samotné cvičenie asán – jednotlivých pozícii, ktoré vám síce krásne spevňujú svaly, ale o množstvo ďalších atribútov, ktoré vám žiadne iné cvičenie neprináša:

  1. Základom jogy je dýchanie – práve preto by sa mala cvičiť na čerstvom vzduchu, prípadne vo vyvetranej miestnosti, dôkladne si prekysličíte mozog a celé telo.
  2. Zlepší trávenie – jogu cvičte nalačno, prípadne aspoň 2 alebo 3 hodiny pred jogou nejedzte. Pri jednotlivých asánach sa masírujú vnútorné orgány, aby sa lepšie prečistili, nemali by byť zaťažené potravou.
  3. Zlepší držanie tela – joga vás naučí, ako udržať vystretý chrbát, zmierni bolesti hlavy s tým spojené a zlepší pohyblivosť tela – preto by ste ju mali cvičiť aspoň zo začiatku v štúdiu. DVD ani YouTube videá vás neopravia, ak robíte polohu nesprávne. A nesprávne držanie tela pri joge vám môže aj ublížiť.
  4. Nájdete harmóniu – joga nie je len o telesnej námahe. Zbavenie sa prebytočných kilogramov, nižšia úroveň stresu, lepší spánok a vypnutá pleť – to všetko sú benefity spojené s celkovou relaxáciou a harmonizáciou ducha a tela, ktoré joga prináša do života.

Joga a masáže

Čo si na jogu priniesť?

Podložku si môžete často požičať priamo v štúdiu, prineste si však malý uterák, na ktorý si môžete položiť tvár pri niektorých pozíciach a pohodlné oblečenie. Fľašu s vodou by ste mali nechať doma, ak vám to zdravotný stav dovolí. Piť počas cvičenia znamená hasiť vnútorný oheň, ktorý vám joga rozdúcha, teda mariť detoxikačné účinky jogy.

Tiež by ste nemali aspoň 30 minút po cvičení jesť ani sa sprchovať. Krv, ktorá po cvičení prúdi v orgánoch, by sa nahrnula do pokožky (či do žalúdka) a prišli by ste o celý rad benefitov spojených s očistným pôsobením jogy na telo.

Joga a masáže

S ktorou jogou začať?

Powerjoga (joga spojená s posilňovaním vlastným telom), gravidjoga (joga pre tehotné), ashtanga joga (dynamickejšia verzia jogy), bikram joga (hot joga, ktorá sa cvičí vo vykúrených miestnostiach)…

V ponuke jogových štúdií nájdete množstvo rôznych druhov jogy, no najlepšie je začať, logicky, s jogou pre začiatočníkov. Na nej si osvojíte správne držanie tela, naučíte sa správne základné pozície aj prácu s dychom. Následne môžete skúsiť aj osvieženia v podobe rôznych iných druhov jogy. Tú správnu však nájdete časom sami v sebe. Ideálne je kombinovať pravidelné masáže, jogu a dostatočný oddych.

Tešíme sa, keď sa s nami pri návšteve nášho masážneho salóna v Bratislave Ružinove podelíte o svoje skúsenosti s jogou. My Vám pripravíme k tomuto rozhovoru čerstvý čaj a skvelú masáž priamo na mieru.

Zuzana