Čomu sa vyhnúť aby klimatizácia nezničila zdravie

Vysoké teploty tohto leta priamo volajú po schladení. Klimatizácia dnes patrí do výbavy áut aj priestorov. Nesprávne používanie klimatizácie však môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám.

Z nášho pohľadu  masáže je to hlavne blokovanie krčnej a driekovej chrbtice, ďalšími dopadmi, ktoré sú všeobecne známe sú najmä zápaly, dýchacie problémy, zápaly dutín, kašeľ, bolesti kĺbov, podráždené oči, angína…

Klimatizácia – na škodu alebo na úžitok?

Rozdiel medzi teplotami by mal byť maximálne 5-7 stupňov.

Takže pokiaľ vonku praží práve 35 stupňov, neklimatizujte na menej ako 28. Aj keď za izbovú teplotu sa považuje skôr hodnota okolo 23 stupňov, snažte sa dodržať hlavne maximálny teplotný rozdiel. Ten je pre organizmus dôležitejší.

Tlmte prechody medzi prostrediami s vysokým rozdielom teploty

Pokiaľ často potrebujete prechádzať medzi prostrediami s teplotnými rozdielmi, je to pre organizmus o to väčší šok. Pripravte sa na túto zmenu tým, že pobudnete nejakú tu chvíľu v miestnostiach, ktoré tento prechod stlmia.

Nezabúdajte na pitný režim

Keď ste dlhšie vystavení vysokej teplote, organizmus si častejšie pýta prísun tekutín. Vo vyklimatizovanej miestnosti tento pocit nie je taký akútny, preto často zabúdame na pitie.

Aj vlhkosť vzduchu je dôležitá

Klimatizácia zároveň vysušuje vzduch a mení ionizáciu, pokiaľ tá vaša nedisponuje voliteľnou funkciou, je vhodné priestory dodatočne zvlhčovať. Ak nemáte iné možnosti, umiestnite rozumný počet nádov s vodou, aby sa prirodzene odparovala.

Neklimatizujte počas celého dňa

Nie vždy a všade je to možné, ale pokiaľ sa dá, neklimatizujte miestnosť celý deň ale radšej s prestávkami. Hlavne v moderných budovách s centrálnou klimatizáciou, ktoré často nemajú ani možnosť otvorenia okien si asi neporadíte, ale nepoužívajte klimatizáciu viac ako 4-5 hodín denne, ideálne ani toľko.

Vyhnite sa priamemu prúdu studeného vzduchu

Nikdy by ste nemali sedieť tak, aby chladný vzduch z klimatízácie fúkal priamo na vás. To isté platí aj o ventilátoroch, ktoré stoja vmiestnosti alebo na pracovnom stole. V aute nasmerujte prieduchy tak aby chladili vzduch okolo vás. V extrémnych prípadoch, kedy je krk a šija vystavené prúdu veľmi vychladeného vzduchu dokáže bolesť od krčnej chrbtice paralyzovať pohyblivosť rúk či spôsobiť zápal svalov. Chvíľu vychladenia následne vymeníte za liečbu, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov.

Nepúštajte klimatizáciu na noc

Ak máte v miestnosti kde spíte namontovanú klimatizáciu, nenechávajte ju pustenú počas noci. Izbu vyklimatizujte podvečer a pred spaním klímu vypnite.

Udržiavajte filtre v čistote

Každá moderná klimatizácia obsahuje filtre. O centrálne sa starajú na správe budov, o vaše domáce alebo v aute sa postarajte sami. Nazrážaná vlhkosť vytvára prostredie pre plesne a baktérie, ktoré sa potom pri používaní klimatizácie šíria do okolia.

Aj klimatizácie vie byť dobrý sluha ale zlý pán. Pokiaľ využívate klimatizáciu, robte to s rozumnou mierou!